Data publikacji:

3 kroki do lepszej wydajności na hostingu WordPress

Hosting WordPress powstał z myślą o zwiększeniu wydajności stron na WordPressie. Przedstawiamy rekomendowane przez nas kroki, które warto wdrożyć, aby zmaksymalizować wydajność strony na WordPress, utrzymywanej w ramach tej usługi.

 
Z tego wpisu dowiesz się:
  • Jak skonfigurować wtyczkę LiteSpeed Cache?
  • Dlaczego warto korzystać z REDIS i jak zacząć?
 

Hosting WordPress a wydajność

Na kontach hostingowych w ramach usługi hosting pod WordPress zainstalowaliśmy serwer LiteSpeed Enterprise z modułem LSCache, który zapewnia znacznie większą wydajność niż Apache czy Nginx.
 
Jako użytkownik, w łatwy sposób możesz uruchomić Redis – bazę danych, w której, za pomocą wbudowanego w WordPress mechanizmu cachowania obiektowego, możemy przechować wyniki zapytań do bazy danych. W efekcie uzyskasz znacznie szybszy dostęp do zapisanych danych i szybsze otwieranie strony.
 
 
Wykonaliśmy testy wydajnościowe mechanizmem Siege, które wykazały, że ta sama strona w ciągu 30 sekund, przed włączeniem wskazanych w tym artykule rozwiązań, obsługuje niecałe 500 użytkowników, podczas gdy po skonfigurowaniu zgodnie z poniższymi wytycznymi, w tym samym czasie, aż 32 tysiące!
 
 

Uruchamiamy wtyczkę LiteSpeed Cache

Aby w pełni wykorzystać w WordPressie możliwości serwera LiteSpeed jego twórcy przygotowali wtyczkę LiteSpeed Cache, która jest dostępna bezpłatnie w repozytorium WordPressa.
 
Za cache strony odpowiada moduł LSCache po stronie serwera, a dzięki wtyczce LiteSpeed Cache do WordPressa będziesz w stanie zarządzać jego ustawieniami. Dodatkowo, wtyczka pozwala zoptymalizować stronę aby jeszcze szybciej się wczytywała.
 
Po zalogowaniu do strony na WordPressie przechodzimy do Wtyczki -> Dodaj nową. W oknie wyszukiwania wpisujemy LiteSpeed Cache i klikamy Zainstaluj, a następnie Włącz wtyczkę.
 
 
 
Przechodzimy do LiteSpeed Cache -> Pamięć podręczna i na karcie Pamięć podręczna upewniamy się, że Enable Cache (Włącz Cache) jest ustawione na Włącz. Wtyczka jest już domyślnie skonfigurowana i od tego momentu strona będzie serwowana z cache.
 
 
 

Redis – konfigurujemy cache obiektowy

Rekomendujemy skorzystanie z Redisa – dzięki czemu WordPress będzie mógł w pełni wykorzystać swój mechanizm cachowania obiektowego. Pozwoli on znacznie zmniejszyć obciążenie bazy danych i jeszcze bardziej przyspieszy wczytywanie Twojej strony.
 
W tym celu musimy wykonać dwa proste kroki:
  1. Zapisujemy dane konfiguracyjne
  2. Wpisujemy je w odpowiednie pola w mechanizmie obsługi Redis na stronie – w tym wypadku omawianej wtyczce.
 
Logujemy się do panelu Direct Admin w cyberfolks.pl aby pobrać dane hosta, port i hasło do Redisa. W sekcji Pozostałe ustawienia klikamy na link Ustawienia Redis.
 
 
Dostęp do serwera Redis jest domyślnie włączony na hostingu WordPress w cyber_Folks. Musimy teraz pobrać dane konfiguracyjne, które znajdziemy w sekcji Parametry połączenia serwera Redis.
 
Kopiujemy host do połączeń (a), numer portu (b), nazwę użytkownika (c) oraz hasło (d), a następnie wstawiamy je w odpowiednie miejsca w ustawieniach wtyczki LiteSpeed Cache wg. instrukcji opisanej poniżej.
 
 
Z menu w WordPressie wybieramy LiteSpeed Cache -> Pamięć Podręczna i przechodzimy do karty Object (Obiekt), gdzie znajdziemy ustawienia Memcached Redis. W sekcji Pamięć podręczna obiektów zaznaczamy ., a w polu Metoda zaznaczamy Redis
 
Wypełniamy pola Host (a), Port (b), Nazwa Użytkownika (c) i Hasło (d) skopiowane wcześniej z panelu Direct Admin.
 
 
Poniżej, na tej samej karcie, włączamy ustawienia Trwałe połączenie oraz Zapisuj dane tymczasowe.
 
Zapisujemy dane i sprawdzamy w sekcji Stan czy pole Test połączenia ma zielony status Zaliczono. Jeśli status jest inny, sprawdź czy dla wersji PHP, z której korzysta Twoja domena, masz aktywne rozszerzenie Redis – możesz to sprawdzić zgodnie z instrukcją Jak aktywować rozszerzenia php.
 
Teraz pierwszy użytkownik strony wygeneruje cache, a dla kolejnych użytkowników strona powinna wczytywać się wyraźnie szybciej. 
 
 

Testujemy czy strona jest serwowana z cache

Warto jeszcze przetestować czy strona jest serwowana z cache. Możemy to zrobić na stronie https://check.lscache.io/. Po wpisaniu adresu naszej strony powinny się nam wyświetlić komunikaty “LSCache is supported” oraz “LiteSpeed cache is a hit”.
 
 
Jeśli wyświetla się tylko pierwszy komunikat, a brakuje informacji, że “LiteSpeed cache is a hit” to należy wejść na swoją stronę główną (najlepiej jako niezalogowany użytkownik) aby cache mógł się wygenerować. 
 
 

Gotowe – Twoja strona powinna działać wyraźnie szybciej!

W razie pytań dotyczących konfiguracji WordPress – zapraszamy, nasz zespół chętnie pomoże we włączeniu opisanych funkcji.
 
Jeśli jeszcze nie korzystasz ze specjalistycznego hostingu WordPress – uruchom go całkowicie bezpłatnie i używaj przed 14 dni. Zapłacisz dopiero, kiedy zyskasz pewność, że spełnił on Twoje wszystkie oczekiwania.
 
 

URUCHOM HOSTING WORDPRESS BEZPŁATNIE

 
 
 
 
 

Autorka: Magdalena Paciorek

> Ewangelistka WordPress, deweloperka, organizatorka naszych webinarów. Fanka Gutenberga.